6 Ekim 2009 Salı

ARTANE'DE PERŞEMBE GÜNÜ GUERRA DE LA PAZ SERGİSİ AÇILIYOR...


sevil sert'in bienal paralelinde perşembe günü açacağı sergi bu haftanın gidilmesi gereken sergilerinden. miami'de yaşayan küba kökenli ikili guerra de la paz, travelogue/seyehatname isimli sergileri ile ilgili şöyle diyor:

“Seyahatname , geçtiğimiz iki yıldaki gezilerimizin ruhumuzda bıraktığı izleri fotoğraflarla belgeleyen otobiyografik bir yolculuktur. Bu serinin kaynağı olan günlük yaşantımızdan gelen enstantaneler, mecazi olarak çağdaş göçebe hayatımızı anlatan dijital dekolajlar oluşturmaktadır. Hafızalarımızdaki yerleri ve insanları şekillendiren bu fotoğraflar, aşina olunmayan mekânlarda beliriveren o yüksek farkındalık hissiyle etrafımızdaki görselleri yakalamaktadır."

"Amacımız bozmak için yapmak; geçen zamanın anılarımızdaki etkisi gibi, seçilmiş bazı imgeleri belirginleştirirken diğerlerinin kaybolmasını sağlayan, gerçekçiliği soyuta çeviren bir katmanlama sürecinden geçmek; zihnimizde bilgilerin nasıl kaydedildiğini inceleyen bir görsel diyaloğu ima etmek; keskin detayların solgun nüanslarla bir arada yer aldığı hatıra montajı yaratmak.”

www.artane.org

Hiç yorum yok: