25 Aralık 2010 Cumartesi

CUMARTESİ SOHBETLERİ VOL.39- ŞEBNEM KİTİŞ/YÖNETMEN/PTT FİLM

şebnem kitiş'i yönetmen olarak bilenler, onu ya hiç tanımıyorlar ya da ne kadar çokyönlü olduğundan haberleri yok. elbette o bir yönetmen. sayısız reklam filmi, kısa film ya da tanıtım filminde onun imzası var. ayrıca ptt films'in ortağı. ama bana göre asıl bilinmesi gereken tarafı, farklı ve heyecan verici projeler peşinde olması ve büyük bir heyecanla o projeleri tek tek hayata geçirmesi. bir yandan uzun metraj film hazırlıkları içindeyken, diğer yandan vintage mobilya işine girebiliyor örneğin. şimdilerde ise istanbul'da kulaktan kulağa yayılan, herkesin merak ettiği ottomobil projesini hayata geçirecek olan ekibin içinde harıl harıl çalışıyor. muhteşem kadın ve sevgili arkadaşım şebnem'le sohbetimize buyurun..

erelada: şebnemcim, seninle konuşacak çok şey var ama şu anda en en güncel olan, senin de içinde olduğun ve yakında hayata geçecek olan ottomobil projesini konuşalım istiyorum.. hatta en baştan alarak anlatırsan memnun olurum.. nasıl başladı her şey?

sebnemasya: nevzat'ın (otto'nun ortağı) NY nublu'da 'hadi' demesiyle başladı her şey. temmuz ağustos gibi de ottomobil şekillendi. kasım'da biletler alındı. 26 ocak'ta yola çıkıyoruz. önce brezilya sonra uruguay ve arjantin'i kapsayan 40 günlük macera..

erelada: peki ottomobil nedir tam olarak, projeyi anlatır mısın?

sebnemasya: ottomobil otto'nun 'İyi yemek, iyi müzik' mottosunu dört duvar, hatta şehir, hatta ülke sınırlarının dışına taşıyarak dünyada aramasıdır.

erelada: yani, nasıl şekillenecek proje?

sebnemasya: 6 kişilik bir ekiple 40 gün bahsettiğim güzergahı karavanla aşacağız. yemek ve müzik arayışının yanı sıra, karavana yüklemiş olduğumuz DJ setini çıkarıp kendi partimizi vereceğiz. buna orada, o an bulunan herkes katılabilecek.. yerel sanatçılarla birlikte çaldığımız da olacak, türkiye'den bize katılmak isteyen Dj, grup ve sanatçılar da zaman zaman bu etkinliklerde yer alabilecek.

erelada: o zaman festival gibisiniz, katılmak istiyorum diyebilir miyim? :)))) gerçekten kulağa hoş geliyor.. aslında bir bakıma işin macera boyutu oldukça yüksek gibi; biraz da bulunduğunuz ortam da projeye şekil verecek sanki?

sebnemasya: kesinlikle katılabilirsin. katılmak isteyen herkes bizim karavanın peşinden gelebilir. gelmeyi planlayan çok insan var şimdiden. projenin sadece ana hatlarını belirledik. geri kalanı tamamen orada yaşadıklarımızdan oluşacak.. tabii en önemlisi tüm bunları bir yandan çekiyor olacağız.. bir de şimdiden başlattığımız bir blogumuz var. birkaç gün içinde yayında olacak. oradayken bloga mümkün olduğunca günlük yazı, fotoğraf, video girişleri yapacağız.. gelemezsen bile neler yaptığımızı takip edebileceksin.

erelada: peki, neden o ülkeleri seçtiniz ve de yemek ve müzik arayışı konusunu biraz daha açalım.. ne şekilde yansayacak projeye? yani siz o ülkeleri bu anlamda araştırırken, karavan tarafında ne olacak?

sebnemasya: dünyanın başka taraflarına gitmeyi düşünüyorduk en başta. brezilya tabii ki listedeydi. galiba bugüne kadar brezilya'dan türkiye'ye konser vermeye gelen sanatçılarla tanışıklık ve orası hakkında ilk elden daha çok bilgi sahibi olmamız bizi oraya yönlendirdi. şimdiden orada birçok bağlantımız var. brezilya bölümü 1.ayak olsun sonra da diğerlerine gideriz dedik.. şartları elverişli olan her yerde müzik yapmayı planlıyoruz. Dj setinin başında nevzat ve erol (otto'nun diğer ortağı) olacak. bazen brezilyalı, arjantinli bir sanatçı katılabilecek bize. ne gün hangi noktada olacağımız hiç belli değil. böyle sürprizler oldukça takipçilerimize blog üzerinden duyuracağız.

erelada: sen de bütün bu süreci başından sonuna çekeceksin öyleyse.. nefis bir hikaye ve harika bir de film olur bundan.. peki ottomobil'in sürekliliği ya da devamlılığı olacak mı?

sebnemasya: dans okulları çok, belki onlara uğrarız. belki bir kumsal partisine biz de katılırız. sokak müzisyenlerini dinleriz. belki bir köy evinde bir yemeğe davet ediliriz. oranın köy evi nasıldır, onu da öğrenmiş oluruz. beni en heyecanlandıran kısımlarından biri de tüm bunların fotoğrafını ve filmini çekiyor olmak.

erelada: proje içinde projeler silsilesi sanki..

sebnemasya: evet kesinlikle. gerçi döndüğümde elimde ne malzeme olacak tam kestiremiyorum ama tabii bir yol filmi, bir kitap yapma fikri var.. ottomobil sürsün tabii.

erelada: 40 gün çok ciddi bir süre; eminim bir dünya malzeme çıkacaktır.. gerçekten çok heyecan verici.. bütün iyi projeler bir anda ortaya çıkıyor zaten.. geçen gün nevzat'la karşılaştığımda şöyle bir şey söyledi; fikrin varsa, istiyorsan ve de inanıyorsan o zaman yapman lazım, bekletmeye gelmez.. kesinlikle katılıyorum; sen de öyle bir insansın..

sebnemasya: evet, evet bekleyince fikirden uzaklaşıyorsun. soğutmamak lazım.

erelada: peki, ne zaman start alıyorsunuz?

sebnemasya: şu an geri sayım başladı bile. rehberimiz ve lojistik desteği sağlayacak olan arkadaşımız gökalp ocak başında gidiyor. 26'sından önce nevzat ve erol gidip oradaki hazırlıkları gökalp'le tamamlayacaklar. onlar gitmeden önce 'biz gidiyoruz partisi' yapacağız. en son ben, aras (görüntü yönetmeni) ve gözde (projenin iletişim sorumlusu) yola çıkıp, onlarla brezilya'da buluşuyoruz.. devamı ottomobilblog.com'da olacak.

erelada: yani şubat-mart tarihlerinde oralarda olacaksınız..

sebnemasya: evet 40 günlük tarihler tam olarak 28 ocak - 8 mart olacak.

erelada: şebnemcim, gerçekten nefis bir proje, merakla tekipte olacağım ve eminim insanlar da hem merak edecekler hem de çok heves edecekler dahil olabilmek için.. şimdiden bol şans, bol eğlence ve herşeyin yolunda gitmesini diliyorum..

sebnemasya: çok çok teşekkürler bütün iyi dileklerin için. brezilya'ya bekleriz....

erelada: valla ne güzel olur, hiç belli olmaz aniden çıkabilirim orada karşınıza.. teşekkürler vakit ayırdığın için..

1 yorum:

Lütfi Özyürek dedi ki...

Kendilerini tebrik ediyor bu heyecanlı macerada iyi şanslar ve başarılar dliyorum. Çok cesurca bir karar.L.Özyürek Beyoğlu_İstanbul