11 Ağustos 2010 Çarşamba

BİR ALBÜM ÖNERİSİ: LILA DOWN - ‘LA MISTERIOSA’


geleneksel meksika müziğine getirdiği dramatik ve benzersiz yorum ile 10 yılı aşkın süredir ‘dünya müziği’nin renkleriyle oynayan lila downs’ın yeni albümü ‘en paris-live a fip’ türkiye’de!

etnik kökenlerle birlikte sınırların da bulanıklaştığı dönemde melez bir dünya kültüründen beslenen lila downs, jazz, blues, soul ve klezmer müzikleriyle afrika ritmlerini harmanlıyor. çokkültürlü ve multienstrümantalist müzisyenlerden oluşan ekibi la misteriosa ile birlikte bu kez yeni bir kapı aralayan sanatçı, müziğinin zaman ve mekanlardan ne derece bağımsız olduğunu yeni albümü ile kanıtlıyor.

2009 baharında radio france’ta canlı olarak kaydettiği bu albüm ile 1999’da la sandunga ile başlayıp 2008’de shake away ile devam eden kayıt, kariyerinin özeti gibi. akordeon, arp, klarnet, trombon gibi çalgıların yanında gitar, bas ve davul üçlüsüne yer veren lila downs; oxaca’dan new orleans’a uzanıyor. tutkulu vokaliyle sadece stüdyo kayıtlarının değil, canlı performansların da yıldızlarından biri olduğunu kanıtlıyor.

Hiç yorum yok: